W "Wybrzeżaku" (u. Za Murami) Adam Walny - reżyser, aktor, pomysłodawca widowiska "Genensis - biblijna historia stworzenia" i Euroazja Srzednicka - wokal, zagrali piękny, nastrojo-wy i spowolniony spektakl. Opowieść oparta na Biblii wspierana lalkami lustrza-nymi, witrażami, ekranami wodnymi i stale obecną różnorodnie skompilowaną muzyką pozwala widzowi otwierać wyobraźnię. Pod warunkiem, że widz chce to robić i widzi sens w pokonywaniu własnego braku doświadczenia, czy nieświadomości. Walny wiedzie to przedstawienie własnym językiem obrazu. Jego sztuka lalkarska nawiązuje do tradycji, czerpie z bogactwa.
- Moje przedstawienia ma-ją oddziaływać na wrażliwość widzów - mówi reżyser.
- Sam rozwijam swój projekt, dochodzę powoli do sedna opowieści często metodą prób i błędów. Buduję sam konstrukcje, testuję ich przydatność, ożywiam przestrzenie. Moja wiedza o różnorodności sztuki lalkarskiej, technik lalkowych narzuca mi niejako tematykę biblijną. W spektaklu "Motyl" świat tworzony był przez poczciwego głupka. W "Genesis" nakładają się dwa światy - Stwórcy i Artysty. Moje przedstawienie to jak współczesna muzyka, żeby ją zaakceptować trzeba zrozumieć sens dysonansu.
Przedstawienie "Genesis" bardzo różnie odbierane było przez młodą widownię, ale przynajmniej niektórzy próbowali dać się uwieść magii teatru Adama Walnego.
Alina Kietrys,"Genesis w obrazkach, Magia Adama Walnego."
"Dziennik Bałtycki" 23.IV.2002