HISTORIA WYDZIAŁU WŁADZE PROGRAM STUDIÓW STATUT

Wydział Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej imienia Aleksandra Zelwerowicza z siedzibą w Białymstoku powstał w 1975 roku. Rektorem Uczelni, która nosiła do 1996 roku nazwę Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, był wówczas Tadeusz Łomnicki. To jego decyzja zaważyła, że działające od 1.IX.1974. przy Białostockim Teatrze Lalek trzyletnie Studium Aktorskie Teatru Lalek, kierowane przez dyrektora Teatru Krzysztofa Raua, zostało z nowym rokiem akademickim 1975/1976 przekształcone w zamiejscowy Wydział Lalkarski warszawskiej PWST im. Zelwerowicza, a słuchacze studium otrzymali indeksy wyższej uczelni artystycznej, jednej z nielicznych wówczas w Europie (choć drugiej już w Polsce, po Wrocławiu) szkół kształcących aktorów-lalkarzy.

Powołanie w Białymstoku najpierw Studium, a następnie Wydziału Lalkarskiego PWST, było inicjatywą "wyrosłą z oceny stanu i potrzeb lalkarstwa", dysponującego 26 profesjonalnymi teatrami lalek i tylko jedną uczelnią lalkarską we Wrocławiu. Lata siedemdziesiąte przyniosły po raz pierwszy w Polsce stabilizację w kształceniu lalkarzy, zwłaszcza od momentu, gdy do wrocławskiej dołączyła szkoła białostocka.