Compagnie Ditout (Benin)
AFRYKAŃSKI CYRK

Występują: Grégoire Vissého, Jacques Amégnonvo Kpade, Pascal Houssou Adjinako, Ewa (Justin Tohinnou)

Animator uczy się tańczyć obserwując i naśladując zwierzęta. W spektaklu oglądamy tańce zwierząt, potem mężczyzn, kobiet i dzieci. Świat wierzeń Beninu przepełniony jest ponadto bajecznie kolorowymi zjawami i duchami. Bogaty świat zwierzęcy Beninu towarzyszy człowiekowi w chwilach radości, uniesienia. A wszelką satysfakcję wyraża się poprzez śpiew, rytm i taniec. Spektakl jest swoistym lustrem, w którym każdy może się rozpoznać, bo pod postaciami zwierząt odnaleźć można ludzkie cechy, a i relacje między ludźmi i zwierzętami dają wiele do myślenia.
Spektakl składa się z 10 obrazów.
Grupę teatralną Ditout stanowi trzech artystów. Grégoire Vissého, szef zespołu, jest lalkarzem i kompozytorem, Jacques Amégnonvo Kpade - lalkarzem, a Pascal Houssou Adjinako - perkusistą-akompaniatorem. Wszyscy trzej są jakby posłańcami. Grają przedstawienia by uwrażliwiać widzów na to wszystko co dzieje się wokół, by edukować.
Grégoire Vissého pochodzi z rodziny znachorów i rzeźbiarzy. Dzięki dziadkowi dobrze zna zioła i potrafi przeciwdziałać otruciom. Z lalkami teatralnymi spotkał się po raz pierwszy w Ghanie, potem praktykował u Danaye'a, który uczył go sekretów animacji. Swoje marionetki traktuje jak coś żywego. Raz do roku, tuż po Nowym Roku, urządza dla nich biesiadę. Opanował też wiele sztuczek magicznych: potrafi jeść szkło, żyletki, metal, ogień. Potrafi rozpalić na scenie ogień bez żadnych rekwizytów, przykłada ogień do ciała bez poparzenia się. Jego kreacje artystyczne pojawiają się najpierw w snach, dopiero potem przybierają realne kształty.
Ditout jest wielką atrakcją Afryki Centralnej od momentu powstania zespołu w 1987 roku. Występują z równym powodzeniem przed publicznością dziecięcą, co i widzami dorosłymi, którzy nie mogą się nadziwić, że zwyczajne materiały używane w drobnych codziennych czynnościach, tykwy, kolby kukurydzy, orzechy kokosowe, sizal czy rafia, na scenie teatralnej przekształcają się w tajemnicze, magiczne postaci. Świat przedmiotów, wśród których żyjemy, ożywa.

Przedstawiena: sobota, 26 VI 2004, 21.45 (Plac przed Teatrem Dramatycznym), niedziela, 27 VI 2004, 19.30 (Rynek Kościuszki)
Pokazy: piątek, 25 VI 2004, 19.30; sobota, 26 VI 2004, 13.00 i 19.30; niedziela, 27 VI 2004, 13.00 (Rynek Kościuszki)

Powrót