Nieskończona historia

Artur Pałyga

( „Nieskończona historia. Oratorium na 30 postaci, chór, orkiestrę i sukę Azę”)


reżyseria - Maria Żynel

scenografia i kostiumy - Ewa Woźniak

muzyka:
kompozycja partii wokalnych oraz przygotowanie rytmiczno-wokalne - Magdalena Mioduszewska
warstwa elektroniczna - Adrian Jakuć-Łukaszewicz
ruch sceniczny - Tomasz Graczyk

występują:
Hanna Daniszewska
Julianna Dorosz
Paulina Moś
Małgorzata Patryn
Helena Radzikowska
Patrycja Rojecka
Emilia Sulej
Katarzyna Szczodrowska
Michał Karwowski ( III r.)
Paweł Rutkowski
Wojciech Schabowski (gość.)
Mateusz Trzmiel
Eliasz Waszczuk
Piotr Wiktorko

„Nieskończona historia” to układanka: kilkanaście postaci, przedmiotów, zdarzeń. Kolaż ważnych momentów. Codzienna symfonia skomponowana z westchnień, kroków, szurania, stukania, szumu radia, modlitw, szeptów i niespodziewanych kłótni. To mikroświat obejrzany z perspektywy miejsca - wspólnego domu, który niczym pełnoprawny bohater, obok swoich mieszkańców i gości, myśli, czuje i pamięta. Jest świadkiem bezwiednego mijania się zupełnie obcych ludzi, a z bólem patrzy na mijanie się najbliższych. „Nieskończona historia” to wreszcie drobiazgowy ogląd świata z najbardziej złożonej i przewrotnej perspektywy – śmierci. Niespodziewanej albo wyczekiwanej, powolnej lub nagłej, budzącej niepokoje czy też dającej nadzieję na spokój. Na wieczny sen.
PREMIERA:
3.12.2013 godz. 19- Teatr Szkolny im. J.Wilkowskiego


Artur Pałyga (1971)
Urodził się na pograniczu polsko-ukraińskim, dzieciństwo spędził na pograniczu polsko-czesko-słowackim. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim i studium nauczycielskiego ze specjalizacją wychowanie muzyczne.
Jest autorem kilkunastu dramatów, takich jak: „Nic, co ludzkie” (sztuka wystawiona przez Scenę Prapremier „In Vitro” w reżyserii Pawła Passiniego, Piotra Ratajczaka i Łukasza Witta-Michałowskiego w 2008 roku), „Żyd” (dramat miał premierę na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej w reżyserii Roberta Talarczyka w 2008 roku), „Turyści” (sztuka wystawiona została przez Teatr Polski w Bydgoszczy w reżyserii Piotra Ratajczaka w 2009 roku), „Wszystkie rodzaje śmierci” (dramaty miał premierę w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie w reżyserii Pawła Passiniego w 2009 roku), „Ostatni taki ojciec” (tekst wyreżyserował Łukasz Witt-Michałowski w 2009 roku na Scenie Prapremier „In Vitro”) oraz „Tak wiele przeszliśmy, tak wiele przed nami” (dramat miał premierę w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej w reżyserii Piotra Ratajczaka w 2009 roku). Jest laureatem wielu nagród literackich i dziennikarskich. Za tekst „Nieskończona historia” autor otrzymał nagrodę dziennikarzy i publiczności w konkursie „Metafory Rzeczywistości” (Poznań, 2009).

recenzja Urszuli Krutul:
http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/174265.html