Pancerni

Paweł Demirski

Reżyseria: Konrad Dworakowski
Scenografia: Marika Wojciechowska
Muzyka : Piotr Klimek
Asystent reżysera: Justyna Rożko

Występują jako:

Janek Kos - Filip Gurłacz
Mikołajczyk / Olgierd - Paweł Rutkowski
Stalin / Grigorij - Eliasz Waszczuk
Gustlik - Katarzyna Szczodrowska
Marusia - Katarzyna Gacal
Lidka - Emilia Sulej/ Paulina Moś/ Helena Radzikowska
Szarik - Małgorzata Patryn
Czereśniak - Piotr Wiktorko

Osią dramatyczną spektaklu „Pancerni” jest sztuka „Niech żyje wojna!” Pawła Demirskiego. Spektakl rozgrywa się niejako na backstage’u serialu „Czterej pancerni i pies”, jednak metaforycznie toczy się za kulisami mitologii narodowej, będąc podskórną opowieścią weryfikującą polskiego bohatera zarówno w kontekście historii współczesnej jak i z punktu widzenia czasów dzisiejszych. Twórcy spektaklu uruchamiają także oryginalne teksty Janusza Przymanowskiego, Wiktora Woroszylskiego i Agnieszki Osieckiej w piosenkach stanowiących intermedia wprost odnoszące się do tekstu oryginalnego i serialu. Sztuka realizowana przez studentów Akademii Teatralnej ma wymiar szczególny, aktorzy są bowiem pokoleniem które serial i powieść Przymanowskiego i co najważniejsze kult „Czterech pancernych” zna jedynie ze słyszenia, ale występujący kontekst historyczny cały czas ich dotyczy. Spektakl jest próbą ujęcia niezwykle aktualnego problemu, ponieważ w polaryzującym się społeczeństwie tematy te wracają jako zarzewie konfliktów wymagających debaty i dialogu w kontekście polityczno-społecznym. Spektakl stwarza płaszczyznę do debaty, której aktem rezurekcyjnym jest obnażenie słabości poglądów, sądów, zbiorowych teorii i mitów, prowokuje do dyskusji. Pojęcie racji jest tu nad wyraz względne.

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu dotyczącego spektaklu dyplomowego Pancerni, który został wyemitowany na kanale Czwartym Polskiego Radia w ramach audycji Kontrkultura.

Cała audycja w formacie mp3

Napisali o nas na stronie Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Zapraszamy do zapoznania się z recenzją ze spektaklu Pancerni.
http://sztukawspolczesna.org/recenzja/2013-2014/143/czolg-dmuchany

fot. Bartek Warzecha