egzaminy wstępne



 STRONA GŁÓWNA

 O WYDZIALE

 WŁADZE

 PRZEDMIOTY
         NAUCZANIA


 EGZAMINY WSTĘPNE

 TEATR SZKOLNY

 KOŁO NAUKOWE

 KRONIKA

 SPEKTAKLE
         DYPLOMOWE


 STAŻE

 JUBILEUSZ

 WARSZTATY

 FESTIWAL

 TEATRO FIGURA
         EUROPA








ZASADY PRZYJĘĆ |  TERMINARZ REKRUTACJI
ZAKRES EGZAMINU - KIERUNEK AKTORSKI
ZAKRES EGZAMINU - KIERUNEK REŻYSERSKI
PUNKT KONSULTACYJNY |  FORMULARZ

Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku ogłasza dodatkowy nabór na kierunek reżyseria teatru lalek.

Egzaminy wstępne odbędą się w terminie 26-27 września 2005 r.
Dokumenty należy składać w dziekanacie do dnia 20 września 2005 r.

Studia dzienne magisterskie
kierunek - aktorstwo
kierunek - reżyseria

      Wydział Sztuki Lalkarskiej prowadzi 4-letnie studia dzienne na kierunku aktorskim i 5-letnie studia dzienne na kierunku reżyserskim. Są to studia praktyczno-teoretyczne. Absolwenci otrzymują tytuł magistra sztuki w zakresie aktorstwa teatru lalek i reżyserii teatru lalek.
      Studia lalkarskie wprowadzają w świat teatru, dają szansę poznania warsztatu aktorskiego i reżyserskiego, pozwalają zbudować własny mikrokosmos teatralny, poprzez realizację indywidualnych projektów teatralnych i wejść w środowisko teatralne, dzięki uczestniczeniu w licznych spektaklach teatralnych powstających w czasie studiów.
      Obok bogatego zakresu studiów praktycznych program studiów lalkarskich obejmuje uniwersytecki wymiar wykształcenia humanistycznego w zakresie sztuk pięknych, literatury, teatru, filozofii, estetyki oraz psychologii i języków obcych.

ABSOLWENT

Absolwent kierunku aktorskiego posiada kwalifikacje aktora lalkarza Zna doskonale możliwości różnych technik lalkowych, teatru przedmiotów, teatru maski i innych niekonwencjonalnych środków wyrazu artystycznego oraz teatru ożywionej formy.
Wszechstronnie posługuje się środkami aktorskimi, jest przygotowany do podjęcia samodzielnej pracy twórczej, jest wyposażony w podstawy ogólnej wiedzy humanistycznej ze szczególnym uwzględnieniem wiedzy w zakresie kultury i komunikacji społecznej. Absolwent kierunku aktorskiego przede wszystkim czynnym artystą teatru, ma bogate doświadczenia i kontakty międzynarodowe poprzez udział w licznych warsztatach z twórcami teatru lalek na świecie, festiwalach lalkarskich i międzynarodowych stażach.
Absolwent kierunku reżyserskiego ma kwalifikacje reżysera teatru lalek ale też wszechstronne kwalifikacje artysty teatru, który łączy umiejętności praktyczne i intelektualne, jest w pełnym słowa znaczeniu twórcą, zna biegle warsztat teatru lalek, także warsztat aktora-lalkarza, jest przygotowany do podjęcia samodzielnej pracy twórczej, nie boi się ryzyka artystycznego poszukiwania, ponadto jest wyposażony w rzetelne podstawy ogólnej wiedzy humanistycznej.
Po ukończeniu studiów absolwenci obydwu kierunków mogą też być:

  • animatorami twórczych działań teatralnych (np. w ośrodkach kultury, szkołach, ośrodkach resocjalizacyjnych itp.);
  • pracownikami szeroko rozumianych mediów (zwłaszcza radia i telewizji);
  • samodzielnymi twórcami o szerokich umiejętnościach w zakresie działalności kulturalnej.

ZASADY PRZYJĘĆ

Wymagane dokumenty:

  • podanie na obowiązującym formularzu
  • oryginał lub odpis świadectwa maturalnego
  • zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do studiowania
  • wypis lub kserokopia dowodu osobistego
  • cztery fotografie w formacie legitymacyjnym
  • dowód uiszczenia opłaty za egzamin wstępny
  • teksty utworów przygotowanych na egzamin (kierunek aktorski)
  • egzemplarz reżyserski (kierunek reżyserski)

TERMINARZ REKRUTACJI

  • składanie dokumentów na studia
    • do 31 maja 2005 r.
  • egzamin wstępny
    • egzaminy na kierunek aktorski w dniach 1.07. - 7.07.2005 r.
    • egzaminy na kierunek reżyserski w dniach 2.07. - 7.07.2005 r.

ZAKRES EGZAMINU

Kierunek aktorski
Egzamin wstępny jest trzyetapowym egzaminem o charakterze konkursowym.

I etap - eliminacja wstępna, niepunktowana, ma za zadanie wyłonić spośród grupy kandydatów ubiegających się o przyjęcie na I rok studiów osoby z naturalnymi predyspozycjami zawodowymi tj. zdrowym głosem, właściwą dykcją, interesującą interpretacją.

II etap - w części pierwszej to eliminacja praktyczna sprawdzająca sprawność rytmiczno - ruchową kandydata oraz w części drugiej sprawdzająca interpretację prozy i wiersza, etiudy aktorskie, etiudy aktorskie z przedmiotem, umuzykalnienie.

III etap - to eliminacja teoretyczna obejmująca rozmowę kwalifikacyjną sprawdzającą ogólną wiedzę w zakresie współczesnej kultury i sztuki ze szczególnym uwzględnieniem teatru.
Kandydat otrzymuje również punkty za ocenę z języka obcego otrzymaną na egzaminie dojrzałości (nowa matura), lub pisze test sprawdzający znajomość języka (stara matura).

Kierunek reżyserski
Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest wcześniejsze przygotowanie pracy pisemnej - egzemplarza reżyserskiego (opisu przedstawienia na kanwie tekstu dramatycznego lub adaptacji innego tekstu literackiego, w którym znajdują zastosowanie środki właściwe teatrowi lalek). Do egzemplarza mogą być dołączone szkice, rysunki i wszystko to, co ułatwi odczytanie intencji autora.

I etap - to obrona koncepcji przedstawienia opisanego w egzemplarzu reżyserskim. Zdający powinien udowodnić, że jego koncepcja jest podporządkowana wyraźnej myśli przewodniej, jest logiczna i jednorodna stylistycznie. Rozmowa przed Komisją może być tylko pozytywnie lub negatywnie. Ci, którzy zostaną ocenieni pozytywnie otrzymują zadania do zrealizowania w etapie drugim.

II etap - ten etap składa się z pięciu oddzielnych zadań - testów sprawdzających predyspozycje kandydata do zawodu reżysera teatru lalek. Są to:

  • test na wyobraźnię plastyczną
  • test na ciągłość narracji
  • próba z aktorami przeprowadzona w oparciu o wybrany fragment z egzemplarza reżyserskiego
  • kompozycja obrazu scenicznego z zastosowaniem lalek
  • etiudy z użyciem przedmiotu jako jej bohaterem
Każde zadanie Komisja oddzielnie punktuje. Kandydat, który otrzyma wymaganą ilość punktów przechodzi do etapu trzeciego.

III etap - jest rozmową dotyczącą szeroko pojętych zainteresowań kandydata, jego orientacji w zjawiskach współczesnej kultury, w sztuce teatru i w sztukach pokrewnych.
Kandydat otrzymuje również punkty za ocenę z języka obcego otrzymaną na egzaminie dojrzałości (nowa matura), lub pisze test sprawdzający znajomość języka (stara matura).

PUNKT KONSULTACYJNY

Konsultacje w semestrze letnim odbywają się w każdy wtorek - do 31 maja br. w godzinach 15.00-16.00 (sala 25,II piętro)