HISTORIA WYDZIAŁU WŁADZE PROGRAM STUDIÓW STATUT

Pierwszym dziekanem Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku został Jan Wilkowski - jeden z najznakomitszych lalkarzy polskich okresu powojennego, aktor i reżyser, twórca wielkich spektakli polskiego lalkarstwa: Guignol w tarapatach Wilkowskiego i Moszczyńskiego, O Zwyrtale muzykancie wg Przerwy-Tetmajera, Spowiedź w drewnie wg własnego scenariusza, Dekameron 8,5 wg Boccaccia, Zielona Gęś Gałczyńskiego, autor cyklu sztuk o misiu Rymcimci, ulubionym bohaterze dziecięcej widowni i telewizyjnych seriali lalkowych: Teatrzyk w koszu, Ula z Ib, Ula z IIb, Ula i świat, Przygody skrzata Dzięcielinka. Jan Wilkowski był "duszą" Wydziału Lalkarskiego, później także Wydziału Reżyserii Teatru Lalek, wieloletnim profesorem i mistrzem białostockich lalkarzy.

Pierwszym prodziekanem Wydziału Lalkarskiego, jego organizatorem i sprawcą, a także rzeczywistym szefem szkoły przez wiele lat był Krzysztof Rau - lalkarz, reżyser, dyrektor teatrów lalek, najpierw w Białymstoku, potem w Warszawie i Bielsku-Białej. Krzysztof Rau był też przez dwie kadencje prorektorem warszawskiej PWST aż do 1990 roku.

Wydziałem Lalkarskim kierowali w kolejnych latach aktorzy, reżyserzy i dyrektorzy teatrów lalek: Tomasz Jaworski, Jan Plewako, Wojciech Kobrzyński, Wiesław Czołpiński, Marek Waszkiel.

W 1980 roku w Białymstoku powstał Wydział Reżyserii Teatru Lalek, którym kierował początkowo Henryk Jurkowski, później Wojciech Wieczorkiewicz i Stanisław Ochmański. W początku lat 90. obydwa wydziały przekształcono w jeden Wydział Sztuki Lalkarskiej, z dwoma kierunkami: aktorskim i reżyserskim.